Gümüş takı seçiminin püf noktaları

Gümüş takı seçiminin püf noktaları

Takı seçimi çok önemli bir konudur. Önce vücudumuzu tanımalıyız; ardından o gün giyeceğiniz kıyafetinizi iyi analiz edip en uygun takıyla tamamlamayı bilmeliyiz.

Takı başlığı altında birden çok konu toplanıyor ve hepsinin seçiminde farklı püf noktaları var. Bir kıyafetin eksiksiz ve sahibinin kişiliğini yansıtan son halini alması için takı ve aksesuar olmazsa olmazdır. Kolye, küpe, bileklik ve yüzük hepsini seçerken ayrı ayrı titizlenilmeli. Şimdi hepsini tek tek ele alalım ve inceleyelim…

Kolye seçimi ilk izlenim için dahi çok önemli karalardandır. Kendi vücudunuzu tanıyıp seçtiğiniz takı koleksiyonunuzu ortaya döküp ayna karşısında biraz vakit geçirip en doğru kolyeyi seçebiliriz.

Küpe seçimi gün boyu rahatlıkla taşıyabileceğimiz ağırlıkta ve formda olmalı. Saçlarımız açık ise eğer çok göz önünde olmayacaktır ancak saçlarımız toplu ise boynumuzdaki kolyeyle birlikte küpemizde ilk izlenim için önemli bir görev yükümlülüğü taşımaktadırlar. Boynumuzun inceliği, kısalığı-uzunluğu gibi pek çok kıstasa göre değerlendirilip en doğru tercih yapılmalıdır.

Yüzükler ise ellerimizin çok ön planda olduğu işler dışında çok da göze batmazlar. Ancak unutulmaması gereken bir kadının en önemli ve yaşam şeklinden kişiliğine her konuda ip ucu veren yeri elleridir. Bakımlı eller ve tarz sahibi yüzükler sizi en iyi yansıtacaktır.

Saç kesim şeklimizden toplama ve tarama modelimize kadar her nokta takı seçimimizde önemli bir etmendir. Bütün bunlar doğrultusunda saçlarımıza göre takı seçimimiz konusuna da biraz eğilelim…

Kısa saçlı kadınlar nasıl takılar seçmeliler?

Kısa saçlı kadınlar çok iddialı kolyeleri rahatlıkla taşıyabilirler. Uzun bir boyna sahip kadınlar her türlü kolye kullanabilirler. Kısa saçlı ve toplu bayanlar, boynu uzun ve ince olmayan bayanlar çok gösterişli ve büyük kolyelerden kaçınarak dikkatleri boyundan uzaklaştırmalıdırlar. Kısa saçlı kadınlar iri ve iddialı küpeleri rahatlıkla kullanabilirler.

Uzun saçlı kadınlar nasıl takılar seçmeliler?

Seçenekler çok fazla olmakla birlikte vücut ölçüleri de göz önünde tutularak takı seçilmeli. Ten rengi, saç rengi ve kilo çok önemlidir. Koyu tenli ve koyu saçlı bayanlar renkli taşlarla tasarlanmış hoş takılar seçebilirler. Uzun ve gösterişli küpeler kullanabilirler. Çok özel ve gösterişli tasarım kolyeleri rahatlıkla uzun saçın avantajından yararlanarak kullanabilirler.

Topuz saç modeliyle kullanmak için nasıl takılar seçmeliyiz?

Yüz hatlarını net şekilde ortaya çıkaran bir model olduğundan ön plana çıkarmak istediğimiz aksesuarı iyice karar vererek vurgulamalıyız. Ensede gizli şıklık yaratan hoş bir saç modelidir topuz. Boynun ön planda olduğu bu modelde uzun bir boyna sahipsek olabildiğince uzun bir küpe kullanabiliriz. Ortalama ebatta bir boyna sahipsek orta uzunlukta bir küpe kullanmalıyız. Topuz saçla göğüs dekoltesine sahipsek iddialı ve dekolteye uzanan bir kolye kullanabiliriz.

Gidilecek ve bulunulacak yere göre takı tercihleri de çok önemlidir. Bu kıstaslara göre nelere dikkat etmeliyiz biraz bahsedelim…

Gece çıkarken nasıl takılar tercih etmeliyiz?

Kıyafetle uyumu öncelikli olmak üzere katılacağımız yerin beklentileri gözetilerek bir takı seçilmeli. Çok şık bir yere davetliysek eğer renk, form, stil,doku çok önemlidir. Kıyafet kadar takıyla da çok rahat ve şık hissetmeliyiz. Gösterişli ve ışıltılı taşlardan tasarlanmış, altın ya da platin takılar tercih edilmeli ki o aydınlatmaların altında gerektiğince ışıldayabilesiniz.

İş kıyafetlerinizi tamamlayacağınız takılar nasıl olmalı?

Devlet dairesi, memurluk gibi ciddi işlerde çalışan kadınlar için klasik, ince hatlı, düz ve yalın takılar olmalı. Gün içinde rahatlık ve göze batmamak önemlidir. İnci kolye ve küpeler en kolay kombine edilebilecek takılardır. Ve her sektörden kadının rahatlıkla kullanabileceği takılardır. Sanatla ilgili alanlarda çalışan ve yüksek tempolu iş alanlarındaki kadınlar içinse daha sıra dışı, gösterişli takılar kullanılabilir.

Spor kıyafetlerle nasıl takılar tercih etmeliyiz?

Rahat ve hafif formlardaki takılar kullanılmalıdır. Ancak hafif olması bayağı ve ucuz durması demek değildir. Kaliteli duruşa sahip doğal taşlardan da tercih edilebilecek gümüş veya ince zincir altın materyalli takılar da kullanılabilir. Günlük rahatlığa en çok uyum sağlayacak takı materyalleri deri, incecik zincirler ve hafif formlu iplerle incecik dokusuyla ipeksi kumaşlardır.

Kıyafetlerin renklerine göre de seçeceğimiz takılar

Koyu renk kıyafetler giydiysek ya patlama noktası yaratmak amacıyla canlı renklerde takılar seçebileceğimiz gibi aynı tonlarda takı seçerek çok da dikkatleri üzerimize çekmeden bir şıklık yakalayabiliriz. Koyu renk kıyafetlere kırmızı, zümrüt yeşili, acı kahve ve füme kullanılabilir. Açık renk kıyafetlerdeyse hem kontras yakalanabilir hem de aynı rengin tonlarında takılar seçerek romantik bir tarz oluşturabiliriz. Takıyla vurgu yapıp gözleri üzerine bu şekilde çekmek isteyenler kontras yöntemiyle takı seçmelidirler. Haki, kahve tonları ve tarçın renkleri yüksek enerji yaratarak tarzınıza hoşluk katacaktır.

“Doğal taşlı takılarımızı nasıl kıyafetlerle kullanmalıyız peki?” dersek taşların enerjisinin önüne geçmeyecek sadelikte ve renkte kıyafetler daha doğru bir tercih olacaktır.

Tüm bu bilgilerin ışı altında bu sezonun takı modellerine biraz göz atalım ve kendi vücut tipimiz, saç kesimimiz-modelimiz, cilt-saç rengimize göre bir değerlendirme yapalım…

Takılarızi inceleyip kendimize uygun olanları ve dolabımızda eksik olanları belirleyip online alışveriş rahatlığıyla edinebiliriz.

© 2014 all rights reserved - Eken Gümüş - Gazipaşa Cad. Mahir Çelebi İş Mrk. No:52/27 Pendik - İstanbul - Telefon : 0216 354 89 70 - E-mail: info@ekengumus.com

Tasarım ve Destek  : www.grafyn.com