Tespih Seçimi Ve Görgüsü

Tespih Seçimi Ve Görgüsü

Çoğu erkeğin vazgeçilmezidir tesbih. Efendiliği,görgüsü,saygısı belli olur tesbihden insanın. Kullanmayı bildikten sonra, hem güzel bir aksesuar hem de yardımcı bir ibadet eşyasıdır..Biz ekengumus.com olarak sizlere ''Tesbih Görgüsü'' adlı makaleyi hazırladık.. Umarız beğenirsiniz,

Tesbih sadece ipe dizi taşlardan ibaret olan bir aksesuar mıdır? Tesbihin asıl ve ilk amacı ibadet eşyası olarak kullanılmaktır. Tesbihin doksan dokuz tanesi Allah'ın Esma-ül Hüsna denilen doksan dokuz adının sayılmasıdır. İslam dinine bağlı bireyler tarafından bu işlevde kullanılır genel olarak..

Tesbih yapımında kuvars, zümrüt, oltu, akik, sedef, inci, mercan vb. gibi taşların kullanılması tesbihi daha güzel ve özel bir eşyaya çevirir. Tesbihlerin 33'lük bölümlerini ayıran orta boy taşlara ''nişane'' iki ucu birleştiren uzun ve süslü bir yapıya sahip olan parçaya da ''imame'' denir. Genellikle altın, gümüş püsküllerden oluşan tesbihler en güzel, Osmanlı zamanında İstanbul'da yapılmıştır. Ve binlerce tesbih atölyesi açılmıştır..

Tesbih kullanımı çok önemlidir. Taşların çekişi bir ahenk, örüntü içerisinde olmalıdır. Biz ekengumus.com olarak tesbih sallanışını tavsiye etmiyoruz.. Bize çok itici ve yanlış gelen bu hareket çevreden de pek tercih edilmez.

En çok tercih edilen tesbihler; oltu, kehribar ve mercandır.


 

Tesbih alırken ilk önce taşını seçin.. Taşının özelliklerine bakın, illaki birisi kafanıza yatacaktır. Anlamı ve özellikleri sizi anlatmalı, sizinle bir bütün olmalıdır. Daha sonra ''farklı renkleri varsa'' renk seçimine karar verin. Rengi yaşınıza, tarzınıza, kafanıza uygun olmalıdır. Görenler ''bu tesbihin sizin için yapıldığını'' düşünmelidir. Sonraki aşama ip seçimidir. İpin kalitesini ve rengini siz seçeceksiniz. Kalitesini maddi durumunuza göre, rengini ise seçtiğiniz taş rengine göre uydurun. Bu evreler tamamlandığında tesbihinizin oluşum aşaması %75 bitmiş olacaktır. Geriye kalan %25'lik kısım tesbihin imamesi tarafından oluşturulur. İmame seçimi çok önemlidir. Aceleye gelmemesi gerekmektedir. Yanlış bir seçim, oluşturduğumuz %75'lik evreyi bir anda yok edebilir. İlk önce imamenizin cinsini bulun. Gümüş, altın, halat, iplik olabilir. Seçiminizden sonra ucuna takılacak ufak simgecikleri seçin. Simgecikler sizi anlatmalı, yine özelliklerinden yola çıkmanız gerekmektedir.

Ve sonunda tamamlanan %100'lük aşama başarı ile sonuçlanmıştır. Tesbihinizi 3-4 ayda bir bakıma götürmenizde fayda görüyoruz.. Unutmayalım ki; Tesbih sizi anlatır, düşünce ve tavrınızı gösterir. Çekiş stilleri tamamen size aittir. Fazla abartı olmadan her stil uygundur.

 

Tesbih Kullanımı Görgüsü ;
1-) Yaşça büyüklerin yanında tesbih sallanmaz veya çekilmez.
2-) Tesbih elden ele gezmez, sahibinde durur.
3-) Üst üste tesbih sallamak geleneklere dayanarak saygısızlık anlamına gelir.
4-) Kullanılan tesbihin imamesinin bir hikayesi olmalıdır. Anlatılabilecek bir hikaye veya fantastik olay.

 

 

 

 

 

Eken Kuyumcu & Gümüşçü © 2024
Altyapı: OpenCart-TR